krmení
Na českém trhu můžeme sehnat tři druhy průmyslově vyráběných krmiv - Granule, směsky a čisté zrní, případně směs, kde převládá. Ať už zvolíme pro své morče cokoli je potřeba pamatovat, že toto krmivo v žádném případě netvoří základ jídelníčku, ale pouze jeho doplněk a řídit se tím při dávkování. Zatímco zeleniny dospělé morče potřebuje cca. 100 a více gramů denně, suchého krmiva mu bohatě postačí lžička za několik dní, případně ho není nutné podávat vůbec. Ve větším množství lze toto krmivo podávat mláďatům, zvířatům v zátěži (Březost, nemoc, ...) a morčatům, která potřebují přibrat, stále však v mezích doplňku stravy.
Nejběžněji je k dostání zrní a směsky na něm založené. Pro morče jde o absolutně nevhodnou stravu, neboť má nízky obsah vlákniny (Čistý oves například 1,4%), který je často doprovázen vysokým obsahem tuku, který způsobují semínka a oříšky. Ač tyto směsky bývají na svém obalu vynášeny do nebes, jde bohužel jen o reklamní tah.
Pokud už se z nějakého důvodu rozhodneme pro směsku, volíme tu, která má alespoň 15% vlákniny, maximálně 4% tuku a obsahuje co nejmenší množství oříšků, zrní, sušeného ovoce a dalších, čímž snižujeme riziko toho, že morče začne vybírat jen to, co mu přijde nejchutnější. Jako příklad lze uvést směsky Cavia Nature Re-Balance od firmy Versele-Laga, nebo některé směsky od Vitakraftu.
O něco hůře dostupné granule jsou pro morče nejvhodnější stravou, především proto, že morče se v nich nemá šanci ňoumat. Nejsou však granule jako granule, a tak je potřeba číst jejich obsah. Především je potřeba vyhnout se levným výkrmovým granulím pro králíky, které často obsahují antibiotika proti kokcidioze. Jejich přítomnost sice na první pohled vypadá vcelku lákavě, pokud ale morče jí cokoli dalšího, než tyto granule, tak ho v nich obsažená kokcidiostatika nijak neochrání, ba naopak - Způsobí rezistenci na léčivo. Naopak mezi vhodné granule, které mají alespoň 15% vlákniny patří například Cavia Complete od firmy Versele-Laga, Genesis (Výrobcem Harrison Pet) a další. Bohužel je v ČR o kvalitní krmení stále ještě vcelku malý zájem, a tak jsou tyto granule dostupné především ve zverimexových řetězcích (Zvěrokruh, Pet Centrum, ...) a v různých E-shopech (Tam většinou i v několikakilových baleních)
Ideální je granule podávat morčeti v dostatečně těžké keramické misce, kterou si morče při jezení a opírání se packama o její okraj nepřevrhne a granule si tak nevysype. Pokud morče granule odmítá, je potřeba jej na ně pomalu přivyknout mícháním do původního krmiva, nebo počkat, až ho přestane bavit živit se jen zeleninou a senem.
Ukázka jedné ze směsek plných zrní, semínek a dalších pro morčata nevhodných součástí.Konkrétně jde o vážnou směsku pro malé hlodavce z hobby řetězce OBI.Cena cca.30Kč/kg.
Tato směska (Darwin's Happy mix pro morčata a králíky (Pro které je mimochodem také absolutně nevhodná) sice morčatům chutná poměrně více, než ta na prvním obrázku, nicméně díky svému vysokému obsahu tuku a nízkému obsahu vlákniny je pro morčecí trávení absolutně nevhodná.
Na této poslední fotce jsou k vidění pro morčata vhodné granule, konkrétně Cavia Complete. Mají vysoký obsah vlákniny (20%) a nízký obsah tuku (3,5%). Cena cca. 140 Kč / Kg.